Zpracovatelský průmysl II ČR


Stručný obsah: textilní a oděvní, kožedělný a obuvnický, dřevozpracující a papírenský, polygrafický, potravinářský průmysl.

Textilní a oděvní průmysl

Před 2. světovou válkou patřil textilní průmysl a na něj navazují oděvní průmysl mezi špičková odvětví českého hospodářství. Po válce a během socialistického zřízení se dříve menší textilní závody spojovaly do velkých výrobních komplexů. Po roce 1989, kdy došlo ke ztrátě východních trhů, nebylo možné tyto velké komplexy udržet, proto docházelo k zániku celé řady závodů a posléze k obnovování výroby v menších závodech. V současné době čelí toto odvětví velmi silné konkurence levných výrobku z asijských zemí.

Geograficky je textilní průmysl soustředěn do pásu táhnoucí se podhůřím Jizerských hor, Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků. Oděvní průmysl je naopak soustředěn do větší středisek v jižní části republiky a na Moravě.

Významné firmy v textilní a oděvním průmyslu:

 • textilní: Elite Varnsdorf, Elmarco Liberec, Veba Broumov, Svitap Svitavy.
 • oděvní: Jitex Písek, Pleas Havlíčkův Brod, Otavan Třeboň, OP Prostějov, Tonak Nový Jičín, Kras Brno.

Kožedělný a obuvnický průmysl

Odvětví, které se váže na textilní a oděvní průmysl, má stejné ekonomické problémy jako výroba textilu a oděvů. Největším problémem je opět velmi levná konkurence z asijských zemí a také nahrazování přírodní kůže umělými produkty. Většinu surovin pro výrobu musíme dovážet. Nejvíce tento průmysl nalezneme na Moravě. Trendem v poslední době je vznik malých závodů s převahou ruční výroby (vysoká přidaná hodnota může zajistit lepší odbyt zboží).

Významné firmy v kožedělném a obuvnickém průmyslu:

 • Baťa Zlín, Botas Skuteč, Selva Shoes Třebíč, Stema Otrokovice, Prabos Slavičín.

Dřevozpracující průmysl

Dřevozpracující průmysl navazuje v místech těžby dřeva v horských a podhorských oblastech (Český les, Šumava, Českomoravská vrchovina, Jeseníky, Beskydy). Zde se jedná většinou o prvotní zpracování dřeva na další výrobu dřevěných výrobků. Výroba dalších dřevěných výrobků (nábytek, hračky, sportovní náčiní, psací potřeby, hudební nástroje) je roztroušena po celém území ČR. Zejména výroba hudebních nástrojů má v ČR velkou tradici.

Významné firmy v dřevozpracujícím průmyslu:

 • výroba nábytku: Falcon Mimoň, Jitona Soběslav, Koryna Koryčany, Tusculum Rousínov, TON Bystřice pod Hostýnem.
 • výroba hudebních nástrojů: Amati Kraslice (dechové), Strunal Luby (strunné), Petrof Hradec Králové (klavíry), Rieger-Kloss Krnov (varhany).
 • výroba sportovní potřeb: Sporten Nové Město na Moravě (lyže, snowboard).
 • výroba hraček: Tofa Semily.
 • další: SOLO sirkárna Sušice (zápalky), Koh-i-noor Hardmunth České Budějovice (tužky).

Papírenský a polygrafický průmysl

Výroba papíru a celulózy potřebuje dostatek vody, proto jsou největší papírny při velkých řekách. Výroba papíru nejen, že spotřebuje velké množství vody, ale také velmi znečišťuje životní prostředí (voda použitá při výrobě). Polygrafický průmysl je odvětví, které zaznamenává obrovský rozmach. Zabývá se tiskem různých materiálů (knihy, časopisy, noviny, reklama, ...) a též výrobou (lisováním) CD a DVD. Nejvíce se soustředí do míst, kde je o tento typ zboží zájem, to znamená, velká města s velkým počtem obyvatel.

Významné firmy v papírenském a polygrafickém průmyslu:

 • výroba papíru a papírenských produktů: JIP Větřní, Papírny Vltavský mlýn Loučovice, Biocel Paskov, KRPA Hostinné, Papírny Brno, Hartmann-Rico Veverská Bítýška, Papírny Bělá pod Bezdězem, ORPA Papír Lanškroun, OLPA Olšany.

Potravinářský průmysl

Potravinářský průmysl je asi nejdůležitějším odvětvím celého hospodářství, jelikož zajišťuje potraviny pro obyvatelstvo. Jedná se o odvětví, které nemá problémy se současnou světovou krizí, jelikož "jíst a pít se musí". Pouze výroba přírodního cukru je v současné době ve velké nejistotě, jelikož celý evropský trh je přesycen a EU se snaží pro každou svoji členskou zemi stanovit výrobní limity cukru. Geograficky je potravinářský průmysl rozmístěn po celém území a obecně platí, že výroba ze surovin s krátkou trvanlivostí se soustředí do produkčních zemědělských oblastí (mlýny, škrobárny, cukrovary, sladovny, mlékárny) nebo se naopak soustředí tam, kde je po potravinách velká poptávka (velká města).

Významné firmy v potravinářském průmyslu:

 • výroba masa a masných výrobků: Kostelecké uzeniny, Hamé Babice, Krahulík Krahulčí, Agropol Vodňany, Masokombinát Ostrava-Martinov.
 • výroba surových tuků a olejů: Setuza Ústí nad Labem, Unilever Nelahozeves.
 • úprava a zpracování mléka: Danone Benešov, Olma Olomouc, Mlékarna Kunín, Madeta České Budějovice.
 • výroba pekárenských výrobků: United Bakeries Praha, Penam Brno, Bratři Zátkové Boršov nad Vltavou (těstoviny), Tero Rosice (těstoviny).
 • výroba kakaa, čokolády a cukrovinek: Nestlé CZ Praha, Zora Olomouc, Opavia Opava, Kraft Foods ČR Praha, Pamep Pardubice.
 • výroba přírodního cukru: Moravskoslezské cukrovary Hrušovany nad Jevišovkou, Cukrovary TTD Dobrovice, Cukrovar Vrbátky.
 • výroba piva: Plzeňský Prazdroj, Budvar České Budějovice, Pražské pivovary, Velkopopovický kozel, Pivovar Krušovice, Radegast Nošovice.
 • výroba alkoholických nápojů: Stock Plzeň, Bomenia sekt Starý Plzenec, Becherovka Karlovy Vary, Moravské vinařské závody Bzenec, Znovín Znojmo, Chateau Lednice, Templářské sklepy Čejkovice, R. Jelínek Vizovice.
 • výroba nealkoholický nápojů: Mattoni Karlovy Vary, Karlovarská Korunní Stráž nad Ohří, Poděbradka Poděbrady, Hanácká Kyselka Horní Moštěnice, Dobrá voda Byňov, Jupí Ostrava.