Podnebí ČR


Stručný obsah: podnebí, teplota vzduchu, atmosférické srážky, podnebné oblasti.

Podnebí na území celé ČR je mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním s typickým střídání 4 ročních období. Jelikož je území ČR malé, nemá velký vliv na podnebí zeměpisná šířka (šířková pásmovitost) ani blízkost Atlantského oceánu. Nejvíce se tak na změně podnebí projevuje výšková členitost a nadmořská výška. Obecně platí, že čím výše, tím klesá teplota vzduchu a stoupá úhrn srážek.

Teplota vzduchu

Průměrná roční teplota vzduchu je v ČR 7,3°C [2]. Nejnižší průměrná teplota je 0,4°C na Sněžce [2] a nejvyšší průměrná teplota vzduchu je 10,1°C v Praze - Klementinu [2]. Nejteplejším měsícem v roce je červenec, kdy průměrné teploty se pohybují od 7°C v horských oblastech až po 20°C v Praze a na jižní Moravě. Naopak nejchladnějším měsícem je leden, kdy průměrné teploty klesají k -7°C v horských oblastech a stoupají k 0°C v nížinách. Nejvyšší naměřená teplota vzduchu je 40,2°C (Praha-Uhřiněves, 27. 7. 1983) [1]. Nejnižší naměřená teplota vzduchu je -42,2°C (Litvínovice u Českých Budějovic, 11. 2. 1929) [1].

Srážky

Množství srážek stoupá nejen s nadmořskou výškou, ale i s orientací horských hřebenů. Více srážek je na návětrných stranách, naopak na závětrných stranách a územím za horskými hřebeny srážek ubývá (dochází k tzv. srážkovému stínu). Nejdeštivějším místem je Bílý potok v Jizerských horách (průměrný roční úhrn srážek 1702 mm [1]), na Moravě Lysá hora v Moravskoslezských Beskydách(průměrný roční úhrn srážek 1532 mm [1]). Naopak nejsušším místem je obec Libědice v okrese Chomutov (průměrný roční úhrn srážek 401 mm [1]).

Podnebné oblasti

Na základě podnebných charakteristik (např. množství srážek v létě či v zimě, teplota vzduchu, počet mrazivých dnů, počet dnů se sněhovou pokrývkou, aj.) byly stanoveny tzv. podnebné oblasti. Na území ČR se nacházejí 3 základní podnebné oblasti (chladné, mírně teplé a teplé), které se dále dělí na podskupiny.

1. Chladné oblasti (modré odstíny): hornatiny - Novohradské hory, Šumava, Český les, Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Žďárské vrchy, aj.

2. Mírně teplé oblasti (zelené a žluté odstíny): vrchoviny až pahorkatiny - převážná část území ČR.

3. Teplé oblasti (červené odstíny): nížiny - Polabí, dolní Povltaví a dolní Poohří, Hornomoravský úval, Dolnomoravský úval a Dyjsko-svratecký úval.

 

Zdroje:

[1] - Geografie Česka, Wikipedia, otevřená encyklopedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Geografie_Česka).